Sıcak Gelişme: Bu Altcoin ‘Rug Pull’ Darbesiyle Sıfırlandı!

Blockchain güvenlik firması Certik’in bildirdiğine göre Bitcoin Köprüsü OrdiZK’de rug pull gerçekleşti. Certik, 1,4 milyon dolarlık rug pull’dan bahsediyor. Bu gelişmenin ardından altcoin fiyatı sıfıra düştü. Şimdi, OrdiZK geliştiricilerinin kontrol ettiği üç cüzdanda 1,4 milyon dolar konsolide durumda. Bu gelişmeyle OZK tokenı değerinin yüzde 99’undan fazlasını kaybetti. Bu arada, OrdiZK, yaşam döngüsü boyunca tüm işlemlerden satış vergisi alıyordu.

Altcoin fiyatı rug pull’le sıfıra indi!

Bitcoin, Ethereum ve Solana Blockchain’ler arasında bir köprü olmak üzere yola çıkan bir proje olan OrdiZK, Blockchain güvenlik firması CertiK’e göre, geliştiricilerin ayrı cüzdanlardan 1,4 milyon dolardan fazla para çekmesiyle bir ‘exit scam’ yapmış gibi görünüyor. OrdiZK web sitesi ve sosyal medya hesapları off-line halde. Ayrıca, protokolün yerel tokenı (OZK) değerinin %99’undan fazlasını kaybetti.

OZK günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Exit scam’ ve projenin geçmişi

CertiK, OrdiZK’nın token satarak ve Ethereum’u (ETH) projeden çıkarmak için bir “emergencyWithdraw” işlevi çağırarak bir çıkış dolandırıcılığı yaptığını söyledi. Dolandırıcılar, ETH’yi üç cüzdanda konsolide etti. Bunlar: Projenin dağıtıcı cüzdanında 1,03 milyon dolar, hazine cüzdanında 262.000 dolar ve pazarlama cüzdanında 173.000 dolar değerinde ETH bulunuyor.

Geliştiricileri, köprüyü başlangıçta BRC-20 tokenlerinin ERC-20’ye ve tersi yönde transferine izin verecek şekilde tasarladı. Altcoin fiyatı, Bitcoin tabanlı NFT projesi Ordinals’a odaklanan bir piyasa çılgınlığı döneminde Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,0107 dolara yükseldi. CertiK, OrdiZK’nin yaşam döngüsü boyunca bir satış vergisi uygulayarak ETH’yi elde ettiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x