CHP’de ‘para sayma’ soruşturması: Üç isim daha ifade verdi

Yerel seçimlere sayılı günler kala CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda kaydedildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan, ancak il başkanlığı binasının eski mülk sahibinin avukatı Gökhan Taşkapan’ın ofisinde kaydedildiği ortaya çıkan ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsmında Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Danışmanı Melih Morsümbül ile iş insanı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım, ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Serkan Çebi, Melih Morsümbül ile Servet Yıldırım, bugün İstanbul Adliyesi’ne gelerek, Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda ‘şüpheli’ sıfatıyla savcıya ifade verdi.

“ARKADAŞIMIN RİCASI ÜZERİNE GÖTÜRDÜM”

Serkan Çebi, savcılığa verdiği ifadede, görüntülerin 5 yıl önce kaydedildiğini belirterek, Turgay Özcan’ın eski bir dostu olduğunu, olay tarihinde Özcan’ın kendisine CHP İstanbul İl binasını alacağını, CHP il örgütünün bu kapsamda bağış kampanyası başlattığını, ancak il binasının alınması için bir kısım paranın eksik kaldığını, kendisinin de arkadaşları ile bir miktar bağış parası topladıklarını söylediğini ve topladıkları parayı bir adrese götürmesini istediğini ifade etti. Turgay Özcan’ın, kendisine paraları bir poşet içerisinde verdiğini kaydeden Çebi, Özcan’ın kendisine parayı kime teslim edeceğini söylemediğini, o gün il binasının paralarının toplandığını ve orada kendisinden parayı alacaklarını söylediğini belirtti.

Serkan Çebi, arkadaşının ricasını kırmayarak kendisine ait aracıyla söylenen adrese gittiğini belirterek, ofise girdiğinde orada bulunan kişileri tanımadığını, orada bulunan kişilerden birine parayı teslim ettiğini, teslim ettiği para karşılığında kendisine makbuz verilmediğini, Küçükçekmece Belediye Başkanı olan babası Kemal Çebi’nin, bu paraları arkadaşı Turgay Özcan’dan alarak görüntülerin çekildiği ofise götürdüğünden haberi olmadığını ve paraların nasıl ve nereden temin edildiği konusunda herhangi bir bilgisinin olmadığını belirtti.

“İL BİNASININ SATIN ALINMASI SÜRECİNDE KULLANILACAK PARA”

“TANIK, ASILSIZ İDDİALARDA BULUNMUŞ”

İş insanı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım ise verdiği ifadede Fatih Keleş, Tuncay Yilmaz ve İBB Kültür A.Ş. Genel müdürü Serdal Taşkın’ı tanımadığını ve Serdal Taşkın’dan hiçbir zaman para teslim almadığını, Tuncay Yılmaz ve Fatih Keleş’e de para teslim etmediğini, dosyadaki tanık Hasan Hüseyin Şenyurt’un kendisi hakkında neden aksi beyanlarda bulunduğunu da bilmediğini söyledi. Yıldırım, kendisi hakkında asılsız isnatlarda bulunan tanık Hasan Hüseyin Şenyurt’un ‘dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘cinsel istismar’, ‘cinsel taciz’ suçlarından açılmış davalar olduğunu, buna rağmen ülkenin en büyük televizyon kanallarına çıkarılarak kendisini iş adamı olarak tanıtmasını anlamadığını kaydetti. Yıldırım ayrıca görüntülerdeki hiç kimseyi tanımadığını ve hiçbiri ile iletişimi olmadığını da belirtti.

DAHA ÖNCE 7 ŞÜPHELİ VE 1 TANIK İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında 14 Mart’ta CHP eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ile eski CHP İstanbul İl Başkanı Basın Danışmanı Can Poyraz ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü Başkanı ve CHP Beylikdüzü Meclis üyesi Fatih Keleş ise 15 Mart’ta ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermişti. Mevcut CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının eski sahibi Ali Rıza Braka ve İmamoğlu İnşaatın Genel Müdürü Tuncay Yılmaz ise 18 Mart’ta adliyeye gelerek ifade vermişti. Ali Rıza Braka’nın avukatı Gökhan Taşkapan ise yine 18 Mart’ta kendi isteğiyle savcılığa gelerek ‘bilgi sahibi’ olarak ifade verdi. Son olarak 22 Mart’ta Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel ile CHP eski il başkanı Canan Kaftancıoğlu yine ‘şüpheli’ sıfatıyla adliyeye gelerek ifade vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x